Skip to content
✉ info@steelvalleylogistics.com |📞 +86 18138342527
💬 WeChat: lunjie1120 WhatsApp Us →
            Get a Quote
💬 WhatsApp Us Now
Americas 100 KG

Shipping 100KG from China to United States

What a shipment this size actually costs, and whether consolidating up to the next bracket would land cheaper.

USD 2.3/KG Best Rate Now
5 Channels Available
2026-09-17 Last Updated

Shipping 100KG from China to United States comes to roughly USD 231 at the published rate of USD 2.31 per kg. Treat that as a planning estimate for the freight: the commodity, its HS code, the packed dimensions and the exchange rate on the day all move it, and duty through U.S. Customs and Border Protection (CBP) is quoted separately. The real figure can land above or below.

Estimated freight
USD 231 for 100KG
By sea
USD 2.31/kg, 25-45 days
Customs authority
U.S. Customs and Border Protection (CBP)

Indicative published rates for planning, not a quotation. Actual cost depends on the product and its HS code, chargeable weight, declared value, duty and tax at destination, and the exchange rate on the day.

Current Rates — China to United States (100 KG)

🟢 Updated 2026-09-17
Service Mode Rate Billed asTotal (100 KG) Details
Best Value LA OA – Parcel Delivery 🚢 Sea Freight USD 2.3/KG 100 KG USD 231 View Details →
LA OA – Parcel Delivery 🚢 Sea Freight USD 2.4/KG 100 KG USD 238 View Details →
ZIM / Hede – Parcel Delivery 🚢 Sea Freight USD 2.5/KG 100 KG USD 252 View Details →
LA OA – Parcel Delivery 🚢 Sea Freight USD 2.6/KG 100 KG USD 256 View Details →
ZIM / Hede – Parcel Delivery 🚢 Sea Freight USD 2.6/KG 100 KG USD 259 View Details →

How these prices are calculated — chargeable weight

Freight is not billed on the number on your bathroom scale. It is billed on chargeable weight: the greater of actual gross weight and volumetric weight, where volumetric weight is L × W × H (cm) ÷ 6000. Denser cargo pays on its weight; light bulky cargo pays on the space it occupies. Whichever is higher is the one you pay — never the lower.

  • One cubic metre = 167 kg. That is 1,000,000 cm³ ÷ 6000, the same divisor used for the volumetric check, so both sides of this page agree with each other.
  • Per-kilogram channels. The rate is multiplied by chargeable weight, rounded up to the next whole kilogram. A 100 kg consignment that only measures out to a smaller volumetric figure is still charged on its 100 kg actual weight.
  • Freight only. These are published freight rates. Duty, tax and customs charges at destination are not a fixed number we can print: they follow your product's HS code, its declared value and the exchange rate applied on the day of entry, so they are confirmed against your actual goods and quoted separately.
  • Indicative only — the real price can be higher or lower. Nothing on this page is a quotation or a commitment. What you finally pay depends on what the product is, how it is packed, the chargeable weight, the declared value, the destination duty position and the exchange rate at the time. Send the product details, weight and dimensions and we will price your specific shipment.
China shipping rate quote

Track your shipment

Enter your tracking number below

Powered by 17TRACK — supports 2,000+ carriers worldwide

Full Weight-Tier Rate Cards

Detailed per-weight pricing for every active route from China to United States. Each tier reflects the published rate at that exact weight — useful for accurate budgeting at common shipment sizes.

LA OA – Parcel Delivery

🚢 Sea Freight → ZIP 8,9
⭐ Best Value at 100 KG
📅 Updated 2026-09-17 📊 22 weight tiers 💱 USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 100 KG
12 KG USD 4.08 USD 408.00
13 KG USD 3.90 USD 390.00
14 KG USD 3.75 USD 375.00
15 KG USD 3.62 USD 362.00
16 KG USD 3.50 USD 350.00
17 KG USD 4.22 USD 422.00
18 KG USD 4.08 USD 408.00
19 KG USD 3.96 USD 396.00
20 KG USD 3.85 USD 385.00
21 KG USD 3.75 USD 375.00
22 KG USD 3.66 USD 366.00
23 KG USD 3.88 USD 388.00
30 KG USD 3.39 USD 339.00
50 KG USD 2.86 USD 286.00
100 KG USD 2.31 USD 231.00
150 KG USD 1.89 USD 189.00
200 KG USD 1.79 USD 179.00
505 KG USD 1.51 USD 151.00
850 KG USD 1.57 USD 157.00
1700 KG USD 1.65 USD 165.00
2500 KG USD 1.63 USD 163.00
3400 KG USD 1.38 USD 138.00
View full route details →

LA OA – Parcel Delivery

🚢 Sea Freight → ZIP 97,98,99
📅 Updated 2026-09-17 📊 22 weight tiers 💱 USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 100 KG
12 KG USD 4.16 USD 416.00
13 KG USD 3.98 USD 398.00
14 KG USD 3.82 USD 382.00
15 KG USD 3.69 USD 369.00
16 KG USD 3.58 USD 358.00
17 KG USD 4.29 USD 429.00
18 KG USD 4.16 USD 416.00
19 KG USD 4.03 USD 403.00
20 KG USD 3.92 USD 392.00
21 KG USD 3.82 USD 382.00
22 KG USD 3.73 USD 373.00
23 KG USD 3.95 USD 395.00
30 KG USD 3.46 USD 346.00
50 KG USD 2.94 USD 294.00
100 KG USD 2.38 USD 238.00
150 KG USD 1.96 USD 196.00
200 KG USD 1.87 USD 187.00
505 KG USD 1.59 USD 159.00
850 KG USD 1.64 USD 164.00
1700 KG USD 1.72 USD 172.00
2500 KG USD 1.70 USD 170.00
3400 KG USD 1.46 USD 146.00
View full route details →

ZIM / Hede – Parcel Delivery

🚢 Sea Freight → ZIP 8,9
📅 Updated 2026-09-17 📊 22 weight tiers 💱 USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 100 KG
12 KG USD 4.29 USD 429.00
13 KG USD 4.11 USD 411.00
14 KG USD 3.96 USD 396.00
15 KG USD 3.83 USD 383.00
16 KG USD 3.71 USD 371.00
17 KG USD 4.43 USD 443.00
18 KG USD 4.29 USD 429.00
19 KG USD 4.17 USD 417.00
20 KG USD 4.06 USD 406.00
21 KG USD 3.96 USD 396.00
22 KG USD 3.87 USD 387.00
23 KG USD 4.09 USD 409.00
30 KG USD 3.60 USD 360.00
50 KG USD 3.08 USD 308.00
100 KG USD 2.52 USD 252.00
150 KG USD 2.10 USD 210.00
200 KG USD 2.01 USD 201.00
505 KG USD 1.73 USD 173.00
850 KG USD 1.78 USD 178.00
1700 KG USD 1.86 USD 186.00
2500 KG USD 1.84 USD 184.00
3400 KG USD 1.59 USD 159.00
View full route details →

LA OA – Parcel Delivery

🚢 Sea Freight → ZIP 5,6,7
📅 Updated 2026-09-17 📊 22 weight tiers 💱 USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 100 KG
12 KG USD 4.33 USD 433.00
13 KG USD 4.16 USD 416.00
14 KG USD 4.00 USD 400.00
15 KG USD 3.87 USD 387.00
16 KG USD 3.76 USD 376.00
17 KG USD 4.47 USD 447.00
18 KG USD 4.33 USD 433.00
19 KG USD 4.21 USD 421.00
20 KG USD 4.10 USD 410.00
21 KG USD 4.00 USD 400.00
22 KG USD 3.91 USD 391.00
23 KG USD 4.13 USD 413.00
30 KG USD 3.64 USD 364.00
50 KG USD 3.12 USD 312.00
100 KG USD 2.56 USD 256.00
150 KG USD 2.14 USD 214.00
200 KG USD 2.05 USD 205.00
505 KG USD 1.77 USD 177.00
850 KG USD 1.82 USD 182.00
1700 KG USD 1.90 USD 190.00
2500 KG USD 1.88 USD 188.00
3400 KG USD 1.64 USD 164.00
View full route details →

ZIM / Hede – Parcel Delivery

🚢 Sea Freight → ZIP 97,98,99
📅 Updated 2026-09-17 📊 22 weight tiers 💱 USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 100 KG
12 KG USD 4.36 USD 436.00
13 KG USD 4.19 USD 419.00
14 KG USD 4.03 USD 403.00
15 KG USD 3.90 USD 390.00
16 KG USD 3.79 USD 379.00
17 KG USD 4.50 USD 450.00
18 KG USD 4.36 USD 436.00
19 KG USD 4.24 USD 424.00
20 KG USD 4.13 USD 413.00
21 KG USD 4.03 USD 403.00
22 KG USD 3.94 USD 394.00
23 KG USD 4.16 USD 416.00
30 KG USD 3.67 USD 367.00
50 KG USD 3.15 USD 315.00
100 KG USD 2.59 USD 259.00
150 KG USD 2.17 USD 217.00
200 KG USD 2.08 USD 208.00
505 KG USD 1.80 USD 180.00
850 KG USD 1.85 USD 185.00
1700 KG USD 1.93 USD 193.00
2500 KG USD 1.91 USD 191.00
3400 KG USD 1.67 USD 167.00
View full route details →

Customer Reviews — China to United States Shipping

Verified reviews from importers who have shipped with us to United States.

🇺🇸 United States

★★★★★ 4.5 / 5 — Excellent (12 reviews)
🇺🇸
J************l United States
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We used this route for a regular replenishment to United States. Updates were clear and practical. Tracking updates were not excessive, but they came when something important changed. Overall a reliable experience for repeat imports. Everything landed as promised.

✔ Verified
🇺🇸
O************n United States
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to United States for mixed cartons. Updates were clear and practical. Transit was close to the estimate and the destination delivery appointment was handled well. Overall a reliable experience for repeat imports.

✔ Verified
🇺🇸
C************n United States
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to United States for mixed cartons. Very smooth process from booking to delivery. The booking process was straightforward and the team confirmed documents early. Better coordination than the forwarder we used before. Good landed-cost visibility from the start.

✔ Verified
🇺🇸
M**************l United States
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

Booked another door-to-door shipment to United States through this team. Updates were clear and practical. The booking process was straightforward and the team confirmed documents early. A practical option when we need predictable landed cost.

✔ Verified
🇺🇸
D************t United States
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We used this route for a regular replenishment to United States. Updates were clear and practical. The landed price stayed aligned with the quote, which helped our budgeting. Would use the same line again for general cargo.

✔ Verified
🇺🇸
S***********n United States
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to United States with a mid-volume order. Very smooth process from booking to delivery. The landed price stayed aligned with the quote, which helped our budgeting. Would use the same line again for general cargo.

✔ Verified
🇺🇸
G************n United States
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to United States with a mid-volume order. Updates were clear and practical. The booking process was straightforward and the team confirmed documents early. Overall a reliable experience for repeat imports.

✔ Verified
🇺🇸
E*********n United States
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to United States with a mid-volume order. Updates were clear and practical. The landed price stayed aligned with the quote, which helped our budgeting. A practical option when we need predictable landed cost. Good landed-cost visibility from the start.

✔ Verified
🇺🇸
S***********n United States
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to United States for mixed cartons. Updates were clear and practical. Pickup from the supplier was arranged quickly and customs stayed under control. Overall a reliable experience for repeat imports.

✔ Verified
🇺🇸
C***********s United States
★★★★★ 4
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to United States for mixed cartons. Updates were clear and practical. Pickup from the supplier was arranged quickly and customs stayed under control. Better coordination than the forwarder we used before. Good landed-cost visibility from the start.

✔ Verified
🇺🇸
S************t United States
★★★★★ 4
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to United States with a mid-volume order. Very smooth process from booking to delivery. Cartons arrived clean and labels were still readable on delivery. Overall a reliable experience for repeat imports.

✔ Verified
🇺🇸
D************l United States
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

Booked another door-to-door shipment to United States through this team. Very smooth process from booking to delivery. Pickup from the supplier was arranged quickly and customs stayed under control. Better coordination than the forwarder we used before. Everything landed as promised.

✔ Verified

✈️ Air Freight Options

Air Express CN – UPS General USD 9.4/KG →
Air Express CN – UPS General USD 9.6/KG →
Air Express CN – UPS General USD 9.7/KG →

🚢 Sea Freight Options

LA OA – Parcel Delivery USD 2.3/KG →
LA OA – Parcel Delivery USD 2.4/KG →
ZIM / Hede – Parcel Delivery USD 2.5/KG →
🔄 Calculate for a different weight:

Price Trend — United States

Historical freight rates from China to United States for 100 KG shipments. Data sourced from live carrier price feeds.

China to United States — Shipping Reference Data

Logistics anchors for cargo arriving into United States:

Main sea gateways Los Angeles/Long Beach, New York/Newark, Savannah
Destination customs authority U.S. Customs and Border Protection (CBP)
De-minimis / duty-free threshold USD 800
Import tax & duty regime No federal VAT; duties vary by HTS code (often 0–6.5% for general goods)
Local currency USD
Typical port/airport dwell time 2–5 days
Peak / busy season Aug–Oct (pre-holiday peak)
Conformity & certification FCC for radio devices; FDA Prior Notice for food/supplements
Main air gateways LAX (Los Angeles), ORD (Chicago), JFK (New York)

Thresholds and duty bands are buyer-planning references, not formal customs rulings — confirm the exact HS-code rate for your goods before shipping.

Which Shipping Method is Best for 100 KG?

🚂

Rail Freight

Transit: 18–28 calendar days
Best at: Europe destinations over 50 KG
Europe only

Transit Times — China to United States

MethodTransit TimeNotes
Air Freight DDP5–10 business daysFrom China warehouse to United States door
Sea Freight LCL30–50 calendar daysShared container to United States port + delivery
Express Courier3–7 business daysDHL/FedEx/UPS door-to-door, high cost for this weight
Mid-Volume

Mid-Volume Commercial Loads

At 100 KG you've crossed into commercial freight — heavy enough to earn competitive per-kilo rates, yet still in the window where air can out-perform ocean once you price in inventory time. Typical cargo on this band into United States is electronics, apparel and general-goods replenishment.

  • Air channels start unlocking volume pricing around 100 KG
  • Ocean LCL (shared container) starts to make sense past ~150 KG
  • Expect a volumetric check — L×W×H ÷ 6000 for air
  • For European destinations, rail is a viable middle option at this weight

What Sits Inside the United States Rate — and What Does Not

A freight rate is a scope, not just a number. Two quotes for the same lane can differ by a third and still describe the same shipment, because one of them stops at the port and the other reaches the door. Here is where the line falls on the figures published above.

Inside the published rate

  • Main carriage — the flight or the sailing itself
  • Origin handling: pickup in South China, consolidation, export declaration
  • Standard documentation for the lane

Quoted alongside, against your goods

  • Import duty and tax — a function of HS code and declared value, not of weight
  • Destination terminal and delivery-order charges
  • Inland delivery beyond the gateway

Only if your cargo triggers it

  • Dangerous-goods handling — cells, aerosols, anything flammable
  • Customs examination, where the entry is selected for inspection
  • Storage once free time at destination runs out
  • Remote-area delivery beyond the standard service map

When you compare us against another quote, compare the scope first. Ask what the number stops at, whether duty is inside it or beside it, and who pays the destination terminal. The rate that looks cheapest on an email is frequently the one with the most left out of it.

What Affects the Shipping Cost to United States?

  • Chargeable weight — you pay on actual or volumetric weight, whichever is greater (L×W×H ÷ 6000 for air)
  • Commodity surcharges — batteries, liquids and branded goods all attract extra handling fees
  • Seasonal peaks — Chinese New Year (Jan/Feb) and Golden Week (Oct) typically add 15–30% to rates
  • Delivery zone — parts of United States carry remote-area surcharges by postal code
  • Customs basis — import duty is assessed on the CIF value of the goods

Customs & Documentation for United States

  • De-minimis — consignments under the local threshold can clear free of duty
  • Paperwork — a commercial invoice, packing list and correct HS codes are the baseline
  • Managed clearance — RateHive can coordinate the customs entry and import-tax processing on your behalf
  • Restricted goods — batteries and liquids need supplementary certification
  • Food, supplements and certain health products need FDA Prior Notice
  • Radio-frequency electronics require FCC certification

Shipping Guidelines for United States

Before You Ship

United States Shipping Guidelines

Air express and ocean (Matson / fast vessel) lanes from China to the US, with customs and tax handling coordinated through our DDP Service.

  • Products We Cannot Accept
  • Restricted Items — Prior Review Required
  • Size & Weight Limits
  • Delivery Address Notes
Review full United States guidelines →

Frequently Asked Questions

What does it cost to ship from China to United States?

On the current feed, China-to-United States rates open at USD 2.31/KG via LA OA – Parcel Delivery. For a 100 KG load that works out to a freight total of approximately USD 231. RateHive can manage the customs entry and import-tax step, while the duty itself follows the No federal VAT; duties vary by HTS code (often 0–6.5% for general goods) set by U.S. Customs and Border Protection (CBP).

What import duty and tax will I pay bringing goods into United States?

Entries into United States are assessed by U.S. Customs and Border Protection (CBP), and the regime that applies is: No federal VAT; duties vary by HTS code (often 0–6.5% for general goods). On de-minimis, the position is USD 800. RateHive offers managed clearance and tax processing — a coordination service, not Incoterms DDP — to handle these formalities for you.

Is my shipment to United States trackable?

Yes. Air moves on an air waybill (AWB) that's live within 24 hours of departure; ocean tracks by bill of lading through the carrier portal. We flag the milestones that matter — departure, gateway arrival, clearance by U.S. Customs and Border Protection (CBP), and final delivery.

When does demand peak on the China-to-United States lane?

Space into United States gets tight around Aug–Oct (pre-holiday peak), layered on top of the China-side crunch at Chinese New Year (Jan/Feb) and Golden Week (early Oct). Booking a week or two ahead in those windows locks in both capacity and price.

What currency are United States rates quoted and settled in?

We quote and invoice freight in USD; the destination-side currency in United States is USD. Payment usually falls due before departure (T/T or PayPal), and with managed clearance you settle the landed cost once rather than facing collect charges on arrival.

What paperwork clears customs in United States?

U.S. Customs and Border Protection (CBP) will generally want: a commercial invoice carrying HS codes and value; a packing list with weights and dimensions; the bill of lading or air waybill; a certificate of origin where it can cut duty; and any commodity-specific certification (FCC for radio devices; FDA Prior Notice for food/supplements). RateHive can prepare and lodge these as part of managed clearance.

How does RateHive's managed clearance into United States work?

Managed clearance into United States is a coordination service — it isn't Incoterms DDP. We file the customs entry and arrange the duty/tax owed to U.S. Customs and Border Protection (CBP) (the de-minimis position being USD 800) so you don't have to broker it yourself.

What's the smallest shipment worth sending to United States?

Floors vary by channel into United States: managed air from about 21 KG (occasionally 12 KG), ocean LCL from roughly 1 CBM, and express courier for single parcels. Under 21 KG, express is usually the cheapest way in.