Skip to content
✉ info@steelvalleylogistics.com |📞 +86 18138342527
💬 WeChat: lunjie1120 WhatsApp Us →
            Get a Quote
💬 WhatsApp Us Now
Middle East 🚢 Sea Freight 300 KG

300KG by Sea Freight — China to UAE

The published rate at this weight on this channel, taken straight from the live price feed.

USD 224.3/CBM Best Rate Now
3 Channels Available
2026-09-17 Last Updated

Shipping 300KG from China to UAE comes to roughly USD 404 at the published rate of USD 224.3 per cubic metre billed as 1.8 CBM. Treat that as a planning estimate for the freight: the commodity, its HS code, the packed dimensions and the exchange rate on the day all move it, and duty through Federal Customs Authority (UAE) is quoted separately. The real figure can land above or below.

Estimated freight
USD 404 for 300KG
Billed as
1.8 CBM
Per-kg equivalent
USD 1.35/kg at 1 CBM = 167 KG
By sea
USD 224.3 per cubic metre, 25-45 days
Customs authority
Federal Customs Authority (UAE)

Indicative published rates for planning, not a quotation. Actual cost depends on the product and its HS code, chargeable weight, declared value, duty and tax at destination, and the exchange rate on the day.

Current Rates — China to UAE (300 KG)

🟢 Updated 2026-09-17
Service Mode Rate Billed asTotal (300 KG) Details
Best Value Sea Freight – General Cargo 🚢 Sea Freight USD 224.3/CBM ≈ USD 1.35/KG 1.8 CBM USD 404 View Details →
Sea Freight – Brand Cargo 🚢 Sea Freight USD 281.5/CBM ≈ USD 1.69/KG 1.8 CBM USD 507 View Details →
Sea Freight – Battery Cargo 🚢 Sea Freight USD 338.6/CBM ≈ USD 2.03/KG 1.8 CBM USD 610 View Details →
  • Sea Freight – General Cargo: Billed per cubic metre. 300 kg is shown as 1.8 CBM using the standard 167 kg per CBM conversion (1,000,000 ÷ 6000); your real volume decides the final figure.
  • Sea Freight – Brand Cargo: Billed per cubic metre. 300 kg is shown as 1.8 CBM using the standard 167 kg per CBM conversion (1,000,000 ÷ 6000); your real volume decides the final figure.
  • Sea Freight – Battery Cargo: Billed per cubic metre. 300 kg is shown as 1.8 CBM using the standard 167 kg per CBM conversion (1,000,000 ÷ 6000); your real volume decides the final figure.

How these prices are calculated — chargeable weight and CBM

Freight is not billed on the number on your bathroom scale. It is billed on chargeable weight: the greater of actual gross weight and volumetric weight, where volumetric weight is L × W × H (cm) ÷ 6000. Denser cargo pays on its weight; light bulky cargo pays on the space it occupies. Whichever is higher is the one you pay — never the lower.

  • One cubic metre = 167 kg. That is 1,000,000 cm³ ÷ 6000, the same divisor used for the volumetric check, so both sides of this page agree with each other.
  • Per-CBM channels (sea LCL and sea DDP). The published rate buys one cubic metre, not one kilogram. Where this page knows only a weight, it converts at 167 kg per CBM to show an indicative volume — your measured dimensions decide the real figure.
  • One CBM minimum. Consolidators bill a one cubic metre floor, so anything that works out under 1 CBM is priced at 1 CBM.
  • Freight only. These are published freight rates. Duty, tax and customs charges at destination are not a fixed number we can print: they follow your product's HS code, its declared value and the exchange rate applied on the day of entry, so they are confirmed against your actual goods and quoted separately.
  • Indicative only — the real price can be higher or lower. Nothing on this page is a quotation or a commitment. What you finally pay depends on what the product is, how it is packed, the chargeable weight, the declared value, the destination duty position and the exchange rate at the time. Send the product details, weight and dimensions and we will price your specific shipment.

Worked example — how the conversion runs, not a quotation. 300 kg ÷ 167 kg/CBM = 1.8 CBM. On a per-CBM channel the estimate is the CBM rate × 1.8 — not the CBM rate × 300.

China shipping rate quote

Track your shipment

Enter your tracking number below

Powered by 17TRACK — supports 2,000+ carriers worldwide

Full Weight-Tier Rate Cards

Detailed per-weight pricing for every active route from China to UAE. Each tier reflects the published rate at that exact weight — useful for accurate budgeting at common shipment sizes.

Sea Freight – General Cargo

🚢 Sea Freight → Dubai Warehouse
⭐ Best Value at 300 KG
📅 Updated 2026-09-17 📊 9 weight tiers 💱 USD pricing
Volume Approx. weight Rate (USD/CBM) @ 300 KG
1 CBM ≈ 167 KG USD 262.78 USD 262.78
2 CBM ≈ 333 KG USD 221.12 USD 442.24
3 CBM ≈ 500 KG USD 202.60 USD 607.80
5 CBM ≈ 833 KG USD 193.34 USD 966.70
5 CBM ≈ 833 KG USD 190.33 USD 951.65
8 CBM ≈ 1,333 KG USD 197.28 USD 1,578.20
12 CBM ≈ 2,000 KG USD 220.42 USD 2,645.08
20 CBM ≈ 3,333 KG USD 211.16 USD 4,223.28
30 CBM ≈ 5,000 KG USD 178.76 USD 5,362.69
View full route details →

Sea Freight – Brand Cargo

🚢 Sea Freight → Dubai Warehouse
📅 Updated 2026-09-17 📊 9 weight tiers 💱 USD pricing
Volume Approx. weight Rate (USD/CBM) @ 300 KG
1 CBM ≈ 167 KG USD 319.96 USD 319.96
2 CBM ≈ 333 KG USD 278.29 USD 556.58
3 CBM ≈ 500 KG USD 259.77 USD 779.31
5 CBM ≈ 833 KG USD 250.51 USD 1,252.56
5 CBM ≈ 833 KG USD 247.50 USD 1,237.51
8 CBM ≈ 1,333 KG USD 254.45 USD 2,035.57
12 CBM ≈ 2,000 KG USD 277.59 USD 3,331.13
20 CBM ≈ 3,333 KG USD 268.33 USD 5,366.69
30 CBM ≈ 5,000 KG USD 235.93 USD 7,077.82
View full route details →

Sea Freight – Battery Cargo

🚢 Sea Freight → Dubai Warehouse
📅 Updated 2026-09-17 📊 9 weight tiers 💱 USD pricing
Volume Approx. weight Rate (USD/CBM) @ 300 KG
1 CBM ≈ 167 KG USD 377.12 USD 377.12
2 CBM ≈ 333 KG USD 335.46 USD 670.91
3 CBM ≈ 500 KG USD 316.94 USD 950.82
5 CBM ≈ 833 KG USD 307.68 USD 1,538.40
5 CBM ≈ 833 KG USD 304.67 USD 1,523.35
8 CBM ≈ 1,333 KG USD 311.61 USD 2,492.91
12 CBM ≈ 2,000 KG USD 334.76 USD 4,017.14
20 CBM ≈ 3,333 KG USD 325.50 USD 6,510.06
30 CBM ≈ 5,000 KG USD 293.10 USD 8,792.86
View full route details →

Customer Reviews — China to UAE Shipping

Verified reviews from importers who have shipped with us to UAE.

🇦🇪 UAE

★★★★★ 4.3 / 5 — Very Good (12 reviews)
🇦🇪
N***********i UAE
★★★★★ 4
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to UAE for mixed cartons. The customs side was handled professionally. Cartons arrived clean and labels were still readable on delivery. Would use the same line again for general cargo.

✔ Verified
🇦🇪
M***************i UAE
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to UAE with a mid-volume order. The customs side was handled professionally. Pickup from the supplier was arranged quickly and customs stayed under control. Would use the same line again for general cargo.

✔ Verified
🇦🇪
N*************i UAE
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to UAE for mixed cartons. Pricing stayed in line with the original quote. Cartons arrived clean and labels were still readable on delivery. A practical option when we need predictable landed cost.

✔ Verified
🇦🇪
K***************i UAE
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We used this route for a regular replenishment to UAE. Pricing stayed in line with the original quote. The landed price stayed aligned with the quote, which helped our budgeting. Overall a reliable experience for repeat imports.

✔ Verified
🇦🇪
O*********i UAE
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

Booked another door-to-door shipment to UAE through this team. The customs side was handled professionally. Transit was close to the estimate and the destination delivery appointment was handled well. A practical option when we need predictable landed cost. الخدمة كانت ممتازة والمتابعة واضحة.

🇦🇪
Y*************i UAE
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

Booked another door-to-door shipment to UAE through this team. The customs side was handled professionally. Pickup from the supplier was arranged quickly and customs stayed under control. Would use the same line again for general cargo.

✔ Verified
🇦🇪
M*************i UAE
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

Booked another door-to-door shipment to UAE through this team. The customs side was handled professionally. The booking process was straightforward and the team confirmed documents early. Overall a reliable experience for repeat imports.

✔ Verified
🇦🇪
K*************i UAE
★★★★★ 3.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We used this route for a regular replenishment to UAE. The customs side was handled professionally. Transit was close to the estimate and the destination delivery appointment was handled well. Better coordination than the forwarder we used before.

✔ Verified
🇦🇪
A*************d UAE
★★★★★ 4
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to UAE with a mid-volume order. Pricing stayed in line with the original quote. The landed price stayed aligned with the quote, which helped our budgeting. Would use the same line again for general cargo. التسليم كان مرتباً بدون رسوم مفاجئة.

✔ Verified
🇦🇪
M*************d UAE
★★★★★ 4
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to UAE with a mid-volume order. Pricing stayed in line with the original quote. Pickup from the supplier was arranged quickly and customs stayed under control. Better coordination than the forwarder we used before.

✔ Verified
🇦🇪
N***********i UAE
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to UAE for mixed cartons. The customs side was handled professionally. The booking process was straightforward and the team confirmed documents early. Overall a reliable experience for repeat imports.

✔ Verified
🇦🇪
A*************i UAE
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We used this route for a regular replenishment to UAE. Pricing stayed in line with the original quote. Cartons arrived clean and labels were still readable on delivery. A practical option when we need predictable landed cost.

✔ Verified
🔄 Calculate for a different weight:

Price Trend — UAE Sea Freight

Historical freight rates from China to UAE for 300 KG shipments. Data sourced from live carrier price feeds.

China to UAE — Shipping Reference Data

Reference data for the China → UAE lane, worth checking before you book:

Main sea gateways Jebel Ali (Dubai), Khalifa Port (Abu Dhabi), Sharjah
Destination customs authority Federal Customs Authority (UAE)
De-minimis / duty-free threshold AED 300
Import tax & duty regime VAT 5%; standard customs duty 5% CIF (0% in free zones)
Local currency AED
Typical port/airport dwell time 2–5 days
Peak / busy season Sep–Nov
Conformity & certification ESMA / ECAS conformity for regulated electronics

Thresholds and duty bands are buyer-planning references, not formal customs rulings — confirm the exact HS-code rate for your goods before shipping.

Which Shipping Method is Best for 300 KG?

✈️

Air Freight

Transit: 5–10 business days
Best at: Under 300 KG, time-sensitive cargo
Viable
🚂

Rail Freight

Transit: 18–28 calendar days
Best at: Europe destinations over 50 KG
Europe only

Transit Times — China to UAE

MethodTransit TimeNotes
Sea Freight LCL30–50 calendar daysShared container to UAE port + delivery
Sea Freight FCL28–45 calendar daysFull container to UAE port + delivery
Express Courier3–7 business daysDHL/FedEx/UPS door-to-door, high cost for this weight
Bulk Volume

Bulk Commercial Volume

A 300 KG load into UAE is squarely bulk commercial freight. At this size, ocean (FCL or LCL) and air-charter pricing tighten up considerably. Most regular importers run scheduled ocean for their standing orders and keep air in reserve for urgent gaps.

  • Ocean FCL can pay off once you pass roughly 5 CBM
  • LCL ocean rates are billed per cubic metre in this range
  • Plan for a customs exam — have complete documentation ready
  • Insure anything over about USD 5,000 in declared value

What Sits Inside the UAE Rate — and What Does Not

A freight rate is a scope, not just a number. Two quotes for the same lane can differ by a third and still describe the same shipment, because one of them stops at the port and the other reaches the door. Here is where the line falls on the figures published above.

Inside the published rate

  • Main carriage — the flight or the sailing itself
  • Origin handling: pickup in South China, consolidation, export declaration
  • Standard documentation for the lane

Quoted alongside, against your goods

  • Import duty and tax — a function of HS code and declared value, not of weight
  • Destination terminal and delivery-order charges
  • Inland delivery beyond the gateway

Only if your cargo triggers it

  • Dangerous-goods handling — cells, aerosols, anything flammable
  • Customs examination, where the entry is selected for inspection
  • Storage once free time at destination runs out
  • Remote-area delivery beyond the standard service map

When you compare us against another quote, compare the scope first. Ask what the number stops at, whether duty is inside it or beside it, and who pays the destination terminal. The rate that looks cheapest on an email is frequently the one with the most left out of it.

What Affects the Shipping Cost to UAE?

  • Chargeable weight — you pay on actual or volumetric weight, whichever is greater (L×W×H ÷ 6000 for air)
  • Commodity surcharges — batteries, liquids and branded goods all attract extra handling fees
  • Seasonal peaks — Chinese New Year (Jan/Feb) and Golden Week (Oct) typically add 15–30% to rates
  • Delivery zone — parts of UAE carry remote-area surcharges by postal code
  • Customs basis — import duty is assessed on the CIF value of the goods
  • Bunker adjustment (BAF) — fuel surcharges revised quarterly
  • Terminal handling (THC) — billed at both origin and destination ports

Customs & Documentation for UAE

  • De-minimis — consignments under the local threshold can clear free of duty
  • Paperwork — a commercial invoice, packing list and correct HS codes are the baseline
  • Managed clearance — RateHive can coordinate the customs entry and import-tax processing on your behalf
  • Restricted goods — batteries and liquids need supplementary certification

Shipping Guidelines for UAE

Before You Ship

Middle East (UAE & Saudi Arabia) Shipping Guidelines

Air and ocean lanes from China to the UAE and Saudi Arabia, including general, battery, branded, and sensitive-cargo channels, with customs and tax handled through our DDP Service.

  • Products We Cannot Accept
  • Saudi Arabia — Non-Shippable Categories
  • Channel & Product Categories
  • Size, Weight & Billing
Review full Middle East (UAE & Saudi Arabia) guidelines →

Frequently Asked Questions

What does it cost to ship from China to UAE?

On the current feed, China-to-UAE rates open at USD 224.28/CBM via Sea Freight – General Cargo. For a 300 KG load that works out to a freight total of approximately USD 404. RateHive can manage the customs entry and import-tax step, while the duty itself follows the VAT 5%; standard customs duty 5% CIF (0% in free zones) set by Federal Customs Authority (UAE).

What import duty and tax will I pay bringing goods into UAE?

Entries into UAE are assessed by Federal Customs Authority (UAE), and the regime that applies is: VAT 5%; standard customs duty 5% CIF (0% in free zones). On de-minimis, the position is AED 300. RateHive offers managed clearance and tax processing — a coordination service, not Incoterms DDP — to handle these formalities for you.

How do you convert between kilograms and CBM on these rates?

Chargeable weight is the greater of actual gross weight and volumetric weight, where volumetric weight is L × W × H in centimetres divided by 6000. One cubic metre therefore equals 167 kg. If a consignment weighs 300 kg but measures out to only 200 kg volumetric, it is charged on the 300 kg — the higher of the two always wins. Sea LCL and sea DDP channels are published per cubic metre rather than per kilogram, with a one cubic metre minimum. Where a page knows only a weight, it converts at 167 kg per CBM to show an indicative volume — 300 kg shows as about 1.8 CBM. Send real dimensions for a firm figure.

Which gateways are used for China shipments into UAE?

Ocean cargo into UAE generally moves through Jebel Ali (Dubai), Khalifa Port (Abu Dhabi), Sharjah; air clears via DXB / DWC (Dubai), AUH (Abu Dhabi), SHJ (Sharjah). We route through whichever gateway gives the fastest onward leg to your delivery address, with clearance handled as a managed service.

Is my shipment to UAE trackable?

Yes. Air moves on an air waybill (AWB) that's live within 24 hours of departure; ocean tracks by bill of lading through the carrier portal. We flag the milestones that matter — departure, gateway arrival, clearance by Federal Customs Authority (UAE), and final delivery.

How long does Sea Freight take from China to UAE?

Sea Freight on the China-to-UAE lane runs 25–45 calendar days, end to end: supplier pickup, consolidation, the main leg, clearance by Federal Customs Authority (UAE), and last-mile delivery. Best fit: large volume, heavy cargo, cost-sensitive shipments.

How is chargeable weight worked out for UAE?

We take the greater of actual gross weight and volumetric weight (L×W×H ÷ 6000 for air), rounded up to the next kilo. One cubic metre therefore counts as about 167 kg. A 300 kg consignment that measures out to only 200 kg volumetric is still charged on the 300 kg — the higher of the two always wins. For 300 KG this bites hardest on light-but-bulky cargo, so re-packing or consolidating cartons can pull you into a cheaper band.

When does demand peak on the China-to-UAE lane?

Space into UAE gets tight around Sep–Nov, layered on top of the China-side crunch at Chinese New Year (Jan/Feb) and Golden Week (early Oct). Booking a week or two ahead in those windows locks in both capacity and price.