Skip to content
✉ info@steelvalleylogistics.com |📞 +86 18138342527
💬 WeChat: lunjie1120 WhatsApp Us →
            Get a Quote
💬 WhatsApp Us Now
Africa 21 KG

Shipping 21KG from China to Rwanda

What a shipment this size actually costs, and whether consolidating up to the next bracket would land cheaper.

USD 30.8/KG Best Rate Now
1 Channels Available
2026-09-17 Last Updated

Shipping 21KG from China to Rwanda comes to roughly USD 646 at the published rate of USD 30.8 per kg. Treat that as a planning estimate for the freight: the commodity, its HS code, the packed dimensions and the exchange rate on the day all move it, and duty through the national customs service is quoted separately. The real figure can land above or below.

Estimated freight
USD 646 for 21KG
By air
USD 30.8/kg, 5-10 days
Customs authority
the national customs service

Indicative published rates for planning, not a quotation. Actual cost depends on the product and its HS code, chargeable weight, declared value, duty and tax at destination, and the exchange rate on the day.

Current Rates — China to Rwanda (21 KG)

🟢 Updated 2026-09-17
Service Mode Rate Billed asTotal (21 KG) Details
Best Value Air DDP Cleared ✈️ Air Freight USD 30.8/KG 21 KG USD 646 View Details →

How these prices are calculated — chargeable weight

Freight is not billed on the number on your bathroom scale. It is billed on chargeable weight: the greater of actual gross weight and volumetric weight, where volumetric weight is L × W × H (cm) ÷ 6000. Denser cargo pays on its weight; light bulky cargo pays on the space it occupies. Whichever is higher is the one you pay — never the lower.

  • One cubic metre = 167 kg. That is 1,000,000 cm³ ÷ 6000, the same divisor used for the volumetric check, so both sides of this page agree with each other.
  • Per-kilogram channels. The rate is multiplied by chargeable weight, rounded up to the next whole kilogram. A 21 kg consignment that only measures out to a smaller volumetric figure is still charged on its 21 kg actual weight.
  • Freight only. These are published freight rates. Duty, tax and customs charges at destination are not a fixed number we can print: they follow your product's HS code, its declared value and the exchange rate applied on the day of entry, so they are confirmed against your actual goods and quoted separately.
  • Indicative only — the real price can be higher or lower. Nothing on this page is a quotation or a commitment. What you finally pay depends on what the product is, how it is packed, the chargeable weight, the declared value, the destination duty position and the exchange rate at the time. Send the product details, weight and dimensions and we will price your specific shipment.
China shipping rate quote

Track your shipment

Enter your tracking number below

Powered by 17TRACK — supports 2,000+ carriers worldwide

Full Weight-Tier Rate Cards

Detailed per-weight pricing for every active route from China to Rwanda. Each tier reflects the published rate at that exact weight — useful for accurate budgeting at common shipment sizes.

Air DDP Cleared

✈️ Air Freight → KGL
⭐ Best Value at 21 KG
📅 Updated 2026-09-17 📊 13 weight tiers 💱 USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 21 KG
21 KG USD 30.78 USD 646.38
22 KG USD 30.69 USD 644.49
23 KG USD 30.91 USD 649.11
30 KG USD 30.42 USD 638.82
50 KG USD 30.05 USD 631.05
100 KG USD 29.49 USD 619.29
150 KG USD 26.29 USD 552.09
200 KG USD 26.19 USD 549.99
505 KG USD 23.96 USD 503.16
850 KG USD 24.01 USD 504.21
1700 KG USD 23.49 USD 493.29
2500 KG USD 23.47 USD 492.87
3400 KG USD 23.22 USD 487.62
View full route details →

Customer Reviews — China to Rwanda Shipping

Verified reviews from importers who have shipped with us to Rwanda.

🇷🇼 Rwanda

★★★★★ 4.4 / 5 — Very Good (12 reviews)
🇷🇼
F***********i Rwanda
★★★★★ 5
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to Rwanda with a mid-volume order. The route worked well for general cargo. Cartons arrived clean and labels were still readable on delivery. Better coordination than the forwarder we used before.

✔ Verified
🇷🇼
J*********a Rwanda
★★★★★ 4
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

Booked another door-to-door shipment to Rwanda through this team. The route worked well for general cargo. The landed price stayed aligned with the quote, which helped our budgeting. Overall a reliable experience for repeat imports. Huduma ilikuwa nzuri na mizigo ilifika salama.

✔ Verified
🇷🇼
D**********a Rwanda
★★★★★ 5
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to Rwanda for mixed cartons. The route worked well for general cargo. Tracking updates were not excessive, but they came when something important changed. Overall a reliable experience for repeat imports.

✔ Verified
🇷🇼
J************o Rwanda
★★★★★ 4
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We used this route for a regular replenishment to Rwanda. Clearance at destination was smoother than our last shipment. Pickup from the supplier was arranged quickly and customs stayed under control. Overall a reliable experience for repeat imports. Huduma ilikuwa nzuri na mizigo ilifika salama.

✔ Verified
🇷🇼
G**********o Rwanda
★★★★★ 4
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to Rwanda for mixed cartons. The route worked well for general cargo. Cartons arrived clean and labels were still readable on delivery. Better coordination than the forwarder we used before.

✔ Verified
🇷🇼
G**********a Rwanda
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to Rwanda for mixed cartons. The route worked well for general cargo. The booking process was straightforward and the team confirmed documents early. Overall a reliable experience for repeat imports.

✔ Verified
🇷🇼
F***********o Rwanda
★★★★★ 4
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to Rwanda with a mid-volume order. The route worked well for general cargo. Tracking updates were not excessive, but they came when something important changed. Would use the same line again for general cargo.

🇷🇼
S***********n Rwanda
★★★★★ 3.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We used this route for a regular replenishment to Rwanda. Clearance at destination was smoother than our last shipment. The landed price stayed aligned with the quote, which helped our budgeting. A practical option when we need predictable landed cost.

✔ Verified
🇷🇼
J**********u Rwanda
★★★★★ 5
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

Booked another door-to-door shipment to Rwanda through this team. The route worked well for general cargo. The booking process was straightforward and the team confirmed documents early. Overall a reliable experience for repeat imports. Huduma ilikuwa nzuri na mizigo ilifika salama.

✔ Verified
🇷🇼
J*******d Rwanda
★★★★★ 5
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

Booked another door-to-door shipment to Rwanda through this team. Clearance at destination was smoother than our last shipment. Transit was close to the estimate and the destination delivery appointment was handled well. Would use the same line again for general cargo. Huduma ilikuwa nzuri na mizigo ilifika salama.

✔ Verified
🇷🇼
C***************u Rwanda
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to Rwanda with a mid-volume order. Clearance at destination was smoother than our last shipment. Transit was close to the estimate and the destination delivery appointment was handled well. Would use the same line again for general cargo.

✔ Verified
🇷🇼
J*********m Rwanda
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We used this route for a regular replenishment to Rwanda. The route worked well for general cargo. The landed price stayed aligned with the quote, which helped our budgeting. Overall a reliable experience for repeat imports. Huduma ilikuwa nzuri na mizigo ilifika salama.

✔ Verified

✈️ Air Freight Options

Air DDP Cleared USD 30.8/KG →
🔄 Calculate for a different weight:

Price Trend — Rwanda

Historical freight rates from China to Rwanda for 21 KG shipments. Data sourced from live carrier price feeds.

China to Rwanda — Shipping Reference Data

Logistics anchors for cargo arriving into Rwanda:

Main sea gateways the main commercial seaport
Destination customs authority the national customs service
De-minimis / duty-free threshold No practical de-minimis on most routes
Import tax & duty regime Import VAT plus duty 5–35%; pre-shipment inspection common
Local currency USD (freight priced in USD)
Typical port/airport dwell time 7–21 days (congestion common)
Peak / busy season Oct–Dec
Conformity & certification Pre-shipment conformity certificate often mandatory
Main air gateways the primary international airport

Thresholds and duty bands are buyer-planning references, not formal customs rulings — confirm the exact HS-code rate for your goods before shipping.

Which Shipping Method is Best for 21 KG?

🚢

Sea Freight

Transit: 25–45 calendar days
Best at: Over 100 KG, non-urgent cargo
Not cost-effective
🚂

Rail Freight

Transit: 18–28 calendar days
Best at: Europe destinations over 50 KG
Europe only

Transit Times — China to Rwanda

MethodTransit TimeNotes
Air Freight DDP5–10 business daysFrom China warehouse to Rwanda door
Express Courier3–7 business daysDHL/FedEx/UPS door-to-door, good option
E-Commerce Restock

Small-Batch E-Commerce Restock

The 21 KG band is the classic e-commerce restock or first trial run. Air is the default — it lands the best cost-to-speed trade-off, and most managed air channels open at around 21 KG. Functionally this is less-than-container air freight.

  • Most managed air channels set their floor near 21 KG
  • Typical cargo: phone cases, accessories, apparel, cosmetics
  • Amazon FBA top-ups at this size lean on air for turnaround speed
  • Get your HS codes right up front to avoid a hold at Rwanda customs

What Sits Inside the Rwanda Rate — and What Does Not

A freight rate is a scope, not just a number. Two quotes for the same lane can differ by a third and still describe the same shipment, because one of them stops at the port and the other reaches the door. Here is where the line falls on the figures published above.

Inside the published rate

  • Main carriage — the flight or the sailing itself
  • Origin handling: pickup in South China, consolidation, export declaration
  • Standard documentation for the lane

Quoted alongside, against your goods

  • Import duty and tax — a function of HS code and declared value, not of weight
  • Destination terminal and delivery-order charges
  • Inland delivery beyond the gateway

Only if your cargo triggers it

  • Dangerous-goods handling — cells, aerosols, anything flammable
  • Customs examination, where the entry is selected for inspection
  • Storage once free time at destination runs out
  • Remote-area delivery beyond the standard service map

When you compare us against another quote, compare the scope first. Ask what the number stops at, whether duty is inside it or beside it, and who pays the destination terminal. The rate that looks cheapest on an email is frequently the one with the most left out of it.

What Affects the Shipping Cost to Rwanda?

  • Chargeable weight — you pay on actual or volumetric weight, whichever is greater (L×W×H ÷ 6000 for air)
  • Commodity surcharges — batteries, liquids and branded goods all attract extra handling fees
  • Seasonal peaks — Chinese New Year (Jan/Feb) and Golden Week (Oct) typically add 15–30% to rates
  • Delivery zone — parts of Rwanda carry remote-area surcharges by postal code
  • Customs basis — import duty is assessed on the CIF value of the goods
  • Congestion fees — several African ports apply seasonal congestion surcharges
  • FX terms — most African lanes are priced in USD and settled before departure

Customs & Documentation for Rwanda

  • De-minimis — consignments under the local threshold can clear free of duty
  • Paperwork — a commercial invoice, packing list and correct HS codes are the baseline
  • Managed clearance — RateHive can coordinate the customs entry and import-tax processing on your behalf
  • Restricted goods — batteries and liquids need supplementary certification

Shipping Guidelines for Rwanda

Before You Ship

Africa Shipping Guidelines

Ocean (warehouse-to-warehouse, duty-paid) and air dual-clearance duty-paid lanes from China to destinations across Africa.

  • Service & Clearance Notes
  • Restricted Items — Prior Review Required
  • Documents
Review full Africa guidelines →

Frequently Asked Questions

What does it cost to ship from China to Rwanda?

On the current feed, China-to-Rwanda rates open at USD 30.78/KG via Air DDP Cleared. For a 21 KG load that works out to a freight total of approximately USD 646. RateHive can manage the customs entry and import-tax step, while the duty itself follows the Import VAT plus duty 5–35%; pre-shipment inspection common set by the national customs service.

What import duty and tax will I pay bringing goods into Rwanda?

Entries into Rwanda are assessed by the national customs service, and the regime that applies is: Import VAT plus duty 5–35%; pre-shipment inspection common. On de-minimis, the position is No practical de-minimis on most routes. RateHive offers managed clearance and tax processing — a coordination service, not Incoterms DDP — to handle these formalities for you.

What paperwork clears customs in Rwanda?

the national customs service will generally want: a commercial invoice carrying HS codes and value; a packing list with weights and dimensions; the bill of lading or air waybill; a certificate of origin where it can cut duty; and any commodity-specific certification (Pre-shipment conformity certificate often mandatory). RateHive can prepare and lodge these as part of managed clearance.

How is chargeable weight worked out for Rwanda?

We take the greater of actual gross weight and volumetric weight (L×W×H ÷ 6000 for air), rounded up to the next kilo. One cubic metre therefore counts as about 167 kg. A 300 kg consignment that measures out to only 200 kg volumetric is still charged on the 300 kg — the higher of the two always wins. For 21 KG this bites hardest on light-but-bulky cargo, so re-packing or consolidating cartons can pull you into a cheaper band.

How long is transit from China to Rwanda?

Reckon on these door-to-door windows into Rwanda: air 5–10 business days, ocean LCL 30–50 days, ocean FCL 28–45 days. Add roughly 7–21 days (congestion common) for clearance and dwell at the gateway, which RateHive can manage end to end.

What currency are Rwanda rates quoted and settled in?

We quote and invoice freight in USD; the destination-side currency in Rwanda is USD (freight priced in USD). Payment usually falls due before departure (T/T or PayPal), and with managed clearance you settle the landed cost once rather than facing collect charges on arrival.

Which gateways are used for China shipments into Rwanda?

Ocean cargo into Rwanda generally moves through the main commercial seaport; air clears via the primary international airport. We route through whichever gateway gives the fastest onward leg to your delivery address, with clearance handled as a managed service.

When does demand peak on the China-to-Rwanda lane?

Space into Rwanda gets tight around Oct–Dec, layered on top of the China-side crunch at Chinese New Year (Jan/Feb) and Golden Week (early Oct). Booking a week or two ahead in those windows locks in both capacity and price.