Skip to content
✉ info@steelvalleylogistics.com |📞 +86 18138342527
💬 WeChat: lunjie1120 WhatsApp Us →
            Get a Quote
💬 WhatsApp Us Now
Africa ✈️ Air Freight 21 KG

21KG by Air Freight — China to Ghana

The published rate at this weight on this channel, taken straight from the live price feed.

USD 4.9/KG Best Rate Now
1 Channels Available
2026-09-17 Last Updated

Shipping 21KG from China to Ghana comes to roughly USD 103 at the published rate of USD 4.90 per kg. Treat that as a planning estimate for the freight: the commodity, its HS code, the packed dimensions and the exchange rate on the day all move it, and duty through the national customs service is quoted separately. The real figure can land above or below.

Estimated freight
USD 103 for 21KG
By air
USD 4.90/kg, 5-10 days
Customs authority
the national customs service

Indicative published rates for planning, not a quotation. Actual cost depends on the product and its HS code, chargeable weight, declared value, duty and tax at destination, and the exchange rate on the day.

Current Rates — China to Ghana (21 KG)

🟢 Updated 2026-09-17
Service Mode Rate Billed asTotal (21 KG) Details
Best Value Air DDP Cleared ✈️ Air Freight USD 4.9/KG 21 KG USD 103 View Details →

How these prices are calculated — chargeable weight

Freight is not billed on the number on your bathroom scale. It is billed on chargeable weight: the greater of actual gross weight and volumetric weight, where volumetric weight is L × W × H (cm) ÷ 6000. Denser cargo pays on its weight; light bulky cargo pays on the space it occupies. Whichever is higher is the one you pay — never the lower.

  • One cubic metre = 167 kg. That is 1,000,000 cm³ ÷ 6000, the same divisor used for the volumetric check, so both sides of this page agree with each other.
  • Per-kilogram channels. The rate is multiplied by chargeable weight, rounded up to the next whole kilogram. A 21 kg consignment that only measures out to a smaller volumetric figure is still charged on its 21 kg actual weight.
  • Freight only. These are published freight rates. Duty, tax and customs charges at destination are not a fixed number we can print: they follow your product's HS code, its declared value and the exchange rate applied on the day of entry, so they are confirmed against your actual goods and quoted separately.
  • Indicative only — the real price can be higher or lower. Nothing on this page is a quotation or a commitment. What you finally pay depends on what the product is, how it is packed, the chargeable weight, the declared value, the destination duty position and the exchange rate at the time. Send the product details, weight and dimensions and we will price your specific shipment.
China shipping rate quote

Track your shipment

Enter your tracking number below

Powered by 17TRACK — supports 2,000+ carriers worldwide

Full Weight-Tier Rate Cards

Detailed per-weight pricing for every active route from China to Ghana. Each tier reflects the published rate at that exact weight — useful for accurate budgeting at common shipment sizes.

Air DDP Cleared

✈️ Air Freight → ACC
⭐ Best Value at 21 KG
📅 Updated 2026-09-17 📊 13 weight tiers 💱 USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 21 KG
21 KG USD 4.90 USD 102.90
22 KG USD 4.81 USD 101.01
23 KG USD 5.03 USD 105.63
30 KG USD 4.54 USD 95.34
50 KG USD 4.17 USD 87.57
100 KG USD 3.61 USD 75.81
150 KG USD 2.81 USD 59.01
200 KG USD 2.72 USD 57.12
505 KG USD 1.99 USD 41.79
850 KG USD 2.04 USD 42.84
1700 KG USD 1.97 USD 41.37
2500 KG USD 1.95 USD 40.95
3400 KG USD 1.70 USD 35.70
View full route details →

Customer Reviews — China to Ghana Shipping

Verified reviews from importers who have shipped with us to Ghana.

🇬🇭 Ghana

★★★★★ 4.4 / 5 — Very Good (12 reviews)
🇬🇭
Y*****i Ghana
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We used this route for a regular replenishment to Ghana. The rate was competitive for DDP service. The booking process was straightforward and the team confirmed documents early. Would use the same line again for general cargo.

✔ Verified
🇬🇭
A***********g Ghana
★★★★★ 3.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We used this route for a regular replenishment to Ghana. The rate was competitive for DDP service. Cartons arrived clean and labels were still readable on delivery. A practical option when we need predictable landed cost.

✔ Verified
🇬🇭
A**********o Ghana
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to Ghana for mixed cartons. The rate was competitive for DDP service. The landed price stayed aligned with the quote, which helped our budgeting. Would use the same line again for general cargo.

✔ Verified
🇬🇭
N********i Ghana
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

Booked another door-to-door shipment to Ghana through this team. The rate was competitive for DDP service. Transit was close to the estimate and the destination delivery appointment was handled well. A practical option when we need predictable landed cost.

✔ Verified
🇬🇭
N********o Ghana
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

Booked another door-to-door shipment to Ghana through this team. We received updates without having to chase too much. Cartons arrived clean and labels were still readable on delivery. Would use the same line again for general cargo.

✔ Verified
🇬🇭
A**********h Ghana
★★★★★ 5
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We used this route for a regular replenishment to Ghana. The rate was competitive for DDP service. Transit was close to the estimate and the destination delivery appointment was handled well. A practical option when we need predictable landed cost.

✔ Verified
🇬🇭
E*********e Ghana
★★★★★ 5
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to Ghana for mixed cartons. We received updates without having to chase too much. Cartons arrived clean and labels were still readable on delivery. Would use the same line again for general cargo. Good service overall and easier than our old channel.

✔ Verified
🇬🇭
T**********e Ghana
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to Ghana with a mid-volume order. We received updates without having to chase too much. Transit was close to the estimate and the destination delivery appointment was handled well. Better coordination than the forwarder we used before.

✔ Verified
🇬🇭
N*******i Ghana
★★★★★ 4.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

Booked another door-to-door shipment to Ghana through this team. The rate was competitive for DDP service. Transit was close to the estimate and the destination delivery appointment was handled well. Would use the same line again for general cargo.

✔ Verified
🇬🇭
A*********g Ghana
★★★★★ 4.3
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to Ghana with a mid-volume order. We received updates without having to chase too much. The booking process was straightforward and the team confirmed documents early. Overall a reliable experience for repeat imports. Good service overall and easier than our old channel.

✔ Verified
🇬🇭
A********i Ghana
★★★★★ 3.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

This was a DDP shipment to Ghana for mixed cartons. We received updates without having to chase too much. Transit was close to the estimate and the destination delivery appointment was handled well. Better coordination than the forwarder we used before.

🇬🇭
C*********u Ghana
★★★★★ 3.7
Supplier Service★★★★★
On-time Shipping★★★★★
Goods Quality & Transit★★★★★

We tested this lane to Ghana with a mid-volume order. The rate was competitive for DDP service. Pickup from the supplier was arranged quickly and customs stayed under control. Would use the same line again for general cargo.

✔ Verified
🔄 Calculate for a different weight:

Price Trend — Ghana Air Freight

Historical freight rates from China to Ghana for 21 KG shipments. Data sourced from live carrier price feeds.

China to Ghana — Shipping Reference Data

Reference data for the China → Ghana lane, worth checking before you book:

Main air gateways the primary international airport
Destination customs authority the national customs service
De-minimis / duty-free threshold No practical de-minimis on most routes
Import tax & duty regime Import VAT plus duty 5–35%; pre-shipment inspection common
Local currency USD (freight priced in USD)
Typical port/airport dwell time 7–21 days (congestion common)
Peak / busy season Oct–Dec
Conformity & certification Pre-shipment conformity certificate often mandatory

Thresholds and duty bands are buyer-planning references, not formal customs rulings — confirm the exact HS-code rate for your goods before shipping.

Which Shipping Method is Best for 21 KG?

🚢

Sea Freight

Transit: 25–45 calendar days
Best at: Over 100 KG, non-urgent cargo
Not cost-effective
🚂

Rail Freight

Transit: 18–28 calendar days
Best at: Europe destinations over 50 KG
Europe only

Transit Times — China to Ghana

MethodTransit TimeNotes
Air Freight DDP5–10 business daysFrom China warehouse to Ghana door
Express Courier3–7 business daysDHL/FedEx/UPS door-to-door, good option
E-Commerce Restock

Small-Batch E-Commerce Restock

The 21 KG band is the classic e-commerce restock or first trial run. Air is the default — it lands the best cost-to-speed trade-off, and most managed air channels open at around 21 KG. Functionally this is less-than-container air freight.

  • Most managed air channels set their floor near 21 KG
  • Typical cargo: phone cases, accessories, apparel, cosmetics
  • Amazon FBA top-ups at this size lean on air for turnaround speed
  • Get your HS codes right up front to avoid a hold at Ghana customs

What Sits Inside the Ghana Rate — and What Does Not

A freight rate is a scope, not just a number. Two quotes for the same lane can differ by a third and still describe the same shipment, because one of them stops at the port and the other reaches the door. Here is where the line falls on the figures published above.

Inside the published rate

  • Main carriage — the flight or the sailing itself
  • Origin handling: pickup in South China, consolidation, export declaration
  • Standard documentation for the lane

Quoted alongside, against your goods

  • Import duty and tax — a function of HS code and declared value, not of weight
  • Destination terminal and delivery-order charges
  • Inland delivery beyond the gateway

Only if your cargo triggers it

  • Dangerous-goods handling — cells, aerosols, anything flammable
  • Customs examination, where the entry is selected for inspection
  • Storage once free time at destination runs out
  • Remote-area delivery beyond the standard service map

When you compare us against another quote, compare the scope first. Ask what the number stops at, whether duty is inside it or beside it, and who pays the destination terminal. The rate that looks cheapest on an email is frequently the one with the most left out of it.

What Affects the Shipping Cost to Ghana?

  • Chargeable weight — you pay on actual or volumetric weight, whichever is greater (L×W×H ÷ 6000 for air)
  • Commodity surcharges — batteries, liquids and branded goods all attract extra handling fees
  • Seasonal peaks — Chinese New Year (Jan/Feb) and Golden Week (Oct) typically add 15–30% to rates
  • Delivery zone — parts of Ghana carry remote-area surcharges by postal code
  • Customs basis — import duty is assessed on the CIF value of the goods
  • Congestion fees — several African ports apply seasonal congestion surcharges
  • FX terms — most African lanes are priced in USD and settled before departure

Customs & Documentation for Ghana

  • De-minimis — consignments under the local threshold can clear free of duty
  • Paperwork — a commercial invoice, packing list and correct HS codes are the baseline
  • Managed clearance — RateHive can coordinate the customs entry and import-tax processing on your behalf
  • Restricted goods — batteries and liquids need supplementary certification

Shipping Guidelines for Ghana

Before You Ship

Africa Shipping Guidelines

Ocean (warehouse-to-warehouse, duty-paid) and air dual-clearance duty-paid lanes from China to destinations across Africa.

  • Service & Clearance Notes
  • Restricted Items — Prior Review Required
  • Documents
Review full Africa guidelines →

Frequently Asked Questions

What does it cost to ship from China to Ghana?

On the current feed, China-to-Ghana rates open at USD 4.90/KG via Air DDP Cleared. For a 21 KG load that works out to a freight total of approximately USD 103. RateHive can manage the customs entry and import-tax step, while the duty itself follows the Import VAT plus duty 5–35%; pre-shipment inspection common set by the national customs service.

What import duty and tax will I pay bringing goods into Ghana?

Entries into Ghana are assessed by the national customs service, and the regime that applies is: Import VAT plus duty 5–35%; pre-shipment inspection common. On de-minimis, the position is No practical de-minimis on most routes. RateHive offers managed clearance and tax processing — a coordination service, not Incoterms DDP — to handle these formalities for you.

Can I move batteries by Air Freight into Ghana?

Battery cargo flies into Ghana under handling controls: built-in cells follow IATA PI966/PI967, loose cells need separate classification. We run certified battery channels through the primary international airport, with surcharges of roughly USD 3–8/KG.

How long does Air Freight take from China to Ghana?

Air Freight on the China-to-Ghana lane runs 5–10 business days, end to end: supplier pickup, consolidation, the main leg, clearance by the national customs service, and last-mile delivery. Best fit: time-sensitive goods, high-value items, small shipments.

When does demand peak on the China-to-Ghana lane?

Space into Ghana gets tight around Oct–Dec, layered on top of the China-side crunch at Chinese New Year (Jan/Feb) and Golden Week (early Oct). Booking a week or two ahead in those windows locks in both capacity and price.

What currency are Ghana rates quoted and settled in?

We quote and invoice freight in USD; the destination-side currency in Ghana is USD (freight priced in USD). Payment usually falls due before departure (T/T or PayPal), and with managed clearance you settle the landed cost once rather than facing collect charges on arrival.

How is chargeable weight worked out for Ghana?

We take the greater of actual gross weight and volumetric weight (L×W×H ÷ 6000 for air), rounded up to the next kilo. One cubic metre therefore counts as about 167 kg. A 300 kg consignment that measures out to only 200 kg volumetric is still charged on the 300 kg — the higher of the two always wins. For 21 KG this bites hardest on light-but-bulky cargo, so re-packing or consolidating cartons can pull you into a cheaper band.

What's the smallest shipment worth sending to Ghana?

Floors vary by channel into Ghana: managed air from about 21 KG (occasionally 12 KG), ocean LCL from roughly 1 CBM, and express courier for single parcels. Under 21 KG, express is usually the cheapest way in.